Iskanje grahca v drekcu
Kamor ne seže roka, seže pogled. Kjer se ustavi pogled, nadaljuje misel. Ko misli zaspe, so sanje in letijo. Če jih ne ujameš, postanejo rane. Ko jih poljubiš, se zacelijo.
Avtor
dachita
ob
10:51 PM
2
komentarji
Oznake: industrija, Lima, moda, Peru, shopping
Pred časom je Cesar našel Forda Mustanga Mach I letnik '69, slabo ohranjenega , za katerega se mu je zdelo, da veliko obeta. Avto je kupil njegov prijatelj z vzdevkom Piščanec :D za 2200 USD. Včeraj sva šla avto spet pogledat in razlika je neverjetna. V kratkem bo odplul v ZDA, kamor bo prodan za okoli 100.000 USD.
Še od zadaj
Notranjščina
Fordov motor s 450 konji
Spretni mehaniki in ličarji so obdelali tudi Chevroleta Camaro '69
Od zadaj
Toyotin motor z močjo 550 konjev, dodatno zaščiten z jekleno kletko
Notranjščina
V obdelavi imajo še enega, ki pa so ga "kabriolizirali":
Tole je pa Jaguar, sem pozabila, kateri model (nekaj na "x"?), baje edini v Latinski Ameriki
Maska
Motor
Detajl kolesa
Notranjščina
Tu pa še Camaro zadnje generacije
in še nekaj drugih, med njimi Ford Cobra
Tega lepotca pa sva imela pred časom tudi v uporabi - Chevrolet Malibu '69 .
Trenutno je njegova usoda neodločena.
Avtor
dachita
ob
7:14 PM
0
komentarji
Oznake: avtomobilizem in promet, Lima, Peru
četrtek, 03.09.2009 22:00 Tekst: Jernej Kozlevčar, Triglav DZU
V zadnjem mesecu smo bili na svetovnih delniških trgih priče neodločenosti vlagateljev, kar se je odrazilo tudi na gibanju tečajev delnic. Od avgusta dalje tako večina najpomembnejših indeksov z manjšimi oscilacijami miruje, vlagatelji pa čakajo predvsem na razplet glavnega vprašanja o koncu recesije in začetku razcveta svetovnega gospodarstva.
Tekoče makroekonomske objave večinoma nakazujejo, da se gospodarska slika bistveno izboljšuje, kar potrjuje napovedi o pričakovani povečani gospodarski aktivnosti do konca leta. Ker pa so borzni tečaji od najnižjih vrednosti marca že precej pridobili, dobre objave v zadnjih tednih niso dovolj za nadaljevanje pozitivnega trenda. V prihodnje bodo vlagatelji tako najbolj pozorni predvsem na razmere na trgu nepremičnin in na poslovne rezultate. V primeru, da bodo rezultati za 3. in 4. letošnji kvartal pokazali visoko rast dobičkov in bodo temu primerno tudi vrednotenja delnic ugodna, lahko pričakujemo nov val optimizma na delniških trgih.
Ne glede na prihodnji razplet pa so lahko z borznim letom 2009 zadovoljni vlagatelji, ki so s pravim smislom za investiranje in nekaj sreče izbrali prave trge. Tako je v letošnjem letu navkljub krizi absolutna zmagovalka borza v Peruju, ki beleži do trenutka pisanja članka kar 105,7-odstotno rast indeksa (merjeno v evrih), nekoliko manj, a še vedno rekordnih 87,7 odstotka pa znaša donos indeksa borze v Indoneziji. Na Bloombergovi lestvici najboljših indeksov v letošnjem letu tako najdemo med prvo deseterico še vse borzne trge držav BRIC, kar potrjuje velik prihodnji razvojni potencial držav iz te skupine (Brazilija +78,7 odstotka; Rusija +66,3 odstotka; Indija +55,4 odstotka; Kitajska +52,7 odstotka). Veliko manj, a še vedno precej pa so glede na začetek leta lahko zadovoljni vlagatelji na razvitih trgih, saj so indeksi splavali iz rdečih številk. Nemški DAX tako v letu 2009 dosega 10,4-odstotni donos, ravno toliko tudi francoski CAC. Okoli 8 odstotkov donosa je prinesel glavni ameriški indeks S&P 500, japonski NIKKEI 225 pa 10,6 odstotka. Razplet borznega leta in zima bosta tako vse prej kot mrzla, saj lahko pričakujemo kopico objav, kot smo že omenili, pa bo še posebno pomembna sezona poslovnih rezultatov.
Vir: Dnevnik
Avtor
dachita
ob
7:10 AM
0
komentarji
Oznake: ekonomija, Peru, Peru na slovenskem spletu
Ni prvič, da ob novicah iz Peruja v slovenskih medijih zasledim kakšno cvetko.
Tokrat me je presenetilo, da so pri Lambayequeyu našli Mohikance. To je pa novica in pol! Le kako so zašli tja?!
V pojasnilo: Mohikanci (Mohicans/Mahicans) so severnoameriško pleme, ki je bilo tudi boj za obstanek z belimi prišleki v 18. stoletju, poseljevali pa so dolino reke Hudson. Več o njih v Wikipedii. V perujskem Lambayequeju pa je kraljevala kultura moche oz. mochica (1 - 8. stol.), po slovensko Močiki. Tudi o njih kaj več v Wikipedii.
"Lima (Peru) - Perujski arheologi so v torek na severu države odkrili ostanke vojščaka visokega ranga, ki naj bi bil po ocenah star 2000 let. To naj bi bil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP eden najstarejših in najbolje ohranjenih grobov predinkovske civilizacije Mohikancev.
Vojščakov grob so odkrili minuli teden v globini 11 metrov na arheološkem najdišču Huaca Rajada v pokrajini Lambayeque, približno 800 km severno od Limew, je pojasnil arheolog in vodja izkopavanj Luis Chero.
Vojščak je bil, tako domnevajo, star približno trideset let. "Ovit je bil v tkanino, glavo so mu krasili krona in koščki pozlačenega usnja", zakopan pa je bil skupaj "s kosi neverjetno prefinjeno izdelane keramike", kar je bila značilnost kulture Mohikancev, je za AFP povedal omenjeni arheolog.
Ostanki vojščaka, ki datirajo v 1. stoletje, so menda najstarejši na lokaciji Sipan. Sovpadajo z začetno zlato dobo kulture Mohikancev, ki je trajal približno od 1. stoletja pr.n.št. do okrog 8. stoletja, torej krepko pred kraljestvom Inkov, ob severni obali današnjega Peruja.
Za arheologa Walterja Alvo, ki je na istem najdišču leta 1987 odkril grobnico "velikega vladarja (El Senor de Sipan) iz 3. stoletja, je najnovejše odkritje "zelo zanimivo za arheologe". Kazalo naj bi na to, da celotna zbirka grobov na Sipanu predstavlja začetke mohikanske kulture."
Skopirano od tod , novico pa je prodajala STA dne 27.8. in jo v podobni obliki najdemo na več slovenskih portalih.
Novico lahko preberete tudi v angleščini na Living in Peru in v španščini v časniku El Comercio.
Avtor
dachita
ob
2:40 AM
0
komentarji
Oznake: Peru, Peru na slovenskem spletu, velika odkritja, zgodovina
Perujska svatba
Zabavo smo pripravili po perujski tradiciji zvečer, in to kar v hiši, ki sva jo imela v najemu. V Evropi se slavja začnejo velikokrat že s kosilom. Sklepam, da so tu kosilo odstranili, da bi pocenili vse skupaj, saj tako ali tako večina povabljencev ostane še za večerjo, dva obroka na svata sta pa že prevelik finančni zalogaj. Tu ni nekih pravil glede tega, kdo kaj plača - ženin ali nevesta oz. njuni družini, poleg tega je za Perujce zelo grda gesta, če si mladoporočenca “zmišljujeta” glede daril. Tu še vedno velja, da se podarjenemu konju ne gleda v zobe in da vsak podari, kar more. Zbiranje denarja močno odsvetujejo - baje je videti zelo neokusno.
Avtor
dachita
ob
8:02 PM
0
komentarji
Oznake: Lima, Peru, Peru in Slovenija, šege in običaji
Poroka se mi je včasih zdela zastarela, nesmiselna gesta, pa sem danes tudi sama gospa.
Zakaj sem se odločila za ta korak in kako je vse skupaj izgledalo:
Zakaj in kako postati gospa v Peruju
Če sta partnerja različnih narodnosti, se prej ko slej znajdeta pred raznimi birokratskimi ovirami. Peru je, kar se tega tiče, sicer precej odprta dežela, a še vedno bomo prišli “bolje skozi”, če smo poročeni. Mojega moža (Joj, kako je še vedno težko izreči to besedo!) so delodajalci in klienti vedno spraševali, ali je oženjen. Takrat je lagal, da je zaročen in da se bo poročil čez par mesecev, čeprav jaz o tem nisem še ničesar slišala. Zakaj? Ker je vendar poročen moški dokazal, da je pripravljen sprejeti neko odgovornost pred zakonom, da si upa, da stoji za svojimi prepričanji in da si ne premisli kar tako iznenada. Dejstvo je, da ima poroka tu nekoliko večjo veljavo kot v Evropi, hkrati pa je res, da so Perujci po tradiciji dobri bleferji, lažnivci in prevaranti, zato je poroka za tukajšnje ženske velikokrat nuja, četudi ne tudi garancija, da njihovi partnerji mislijo resno. Na sliki je poroka na otokih Uros na Titicaci (Avtor: Rok Kofol, pa še povezava do njegove reportaže)Vendarle pa lahko tu vsakdo živi, kakor mu ugaja. Status – samski ali poročen – vsak ima svoje prednosti. Do bančnega kredita bo prej prišla samska oseba z manj obvezami, delo pa bo velikokrat prej dobila “odgovornejša” poročena oseba. Neporočeni pari z otroki lahko imajo težave s šolanjem otroka. Šole so v Limi večinoma privatne in v marsikateri bodo zavrnili šolanje otroka staršev, ki živijo na koruzi. Sama poznam več parov z otroki , ki niso poročeni, in nimajo večjih težav, je pa res, da niso izbirčni. Predsodki torej vsekakor obstajajo.
Dejstvo je, da si v Peruju takoj gospa, ko imaš stalnega partnerja . Sama sem se na ta naziv privadila že pred časom – gospa sem bila v vsakem hotelu, gospa za varnostnika, vrtnarja in poštarja, gospa v trgovini in v čistilnici. Ženska je torej señora v vsakem primeru in neporočene niso nic slabše tretirane. Seveda imam še vedno raje, da mi rečejo señorita. Naziv señora je, kot pri nas v Evropi, seveda pogojen tudi z leti. Opažam, da se večinoma dekleta želijo omožiti, a so moški tisti, ki si ne upajo stopiti koraka dlje. Zakaj, ne vem. Morda moramo iskati odgovor v premnogih cenenih hotelih po Limi, če sem malce zlobna. Kljub temu, da je Peru katoliška država, se večina parov poroči samo civilno (govorim zgolj po svojih izkušnjah za prestolnico. Na periferiji je seveda drugače). Sama bi primerjala trenutno populacijo z generacijo svojih staršev – večina jih je krščenih in imajo opravljene zakramente, a se ne udejstvujejo katoliških obredov. Radi se začudijo, če rečes, da nisi katolik, in to težko sprejmejo, nato pa le s težavo priznajo, da ne vedo, v kaj pravzaprav verjamejo. Ponavadi je odgovor podoben “v Boga” ali “v nekaj več “in rimokatoliška cerkev pravzaprav pri njih nima tako pomembne vloge, kot bi si kdo lahko predstavljal glede na statistike verske pripadnosti, razne kvazikrščanske skupnosti in sekte pa rastejo po Limi kot gobe po dežju.
Perujska poroka
Poroka se tretira kot pomemben družabni dogodek, vsekakor pa tu ni tako izjemno slavnosten in predvsem drag kot ponekod po svetu, npr. v muslimanskih deželah. Sama sem se sprva želela poročiti na masivni poroki. Masivne poroke so v Peruju izumili v času priseljenskega buma v Limi, v času največje ekonomske krize. Gre za poroke na športnih stadionih, ki jih časti občina, in so videti nadvse zabavne, predvsem pa poceni in nekomplicirane. Po mojem mnenju bi si s tovrstno poroko zagotovila lastno zabavo, hkrati pa se izognila kolobocijam s pripravami svatbe, pa tudi nezaželenih gostov (tistih, ki se ga pridejo samo nažret ali opravljat) mi ne bi bilo treba gledati. Predstavljajte si, da ves stadion za vami vzklika “siiiii!!!” Gotovo je veliko bolj zabavno kot duhamorni proces na matičnem uradu … Žal pa sva zamudila vse datume za masivke (moji papirji so skoraj že potekli), zato sva se odločila za matični urad v San Borji in obred v ožjem družinskem krogu. Fotografa nismo pripeljali s seboj, zato smo plačali gospe, ki nam je to uslugo (fotografiranje in snemanje) ponujala na uradu za 50 solov. Moram reči, da nisem preveč zadovoljna z rezultatom .Oba sva bila med obredom seveda živčna, jaz najbrž bolj, saj sploh ne vem, kaj je govorila matičarka, sem pa skoraj solzico spustila, priznam, pa še do manjšega nesporazuma je prišlo, in sem na koncu brala iz knjige, ki so mi jo pomolili pred nos, besede, kot so : "Ljubila te bom do konca svojih dni ..." ali nekaj podobnega. Skratka nekaj, česar ne bi sicer nikoli prostovoljno izustila.
Glede papirjev ne bom težila tu. Tisti, ki vas zanima birokratski del, si preberite to temo na forumu.
Obleko za poroko temno srebrne barve sem dobila v nekem butiku (naredili so mi jo po meri), ženina pa smo oblekli kar v veleblagovnici. Še dobro, da čevljev nisem posebej kupovala, ker res redko obujem višje pete. K obleki sem nujno morala obleči tudi kak krajši suknjič ali bolero. Slednjega sem tik pred zdajci dobila v nekem butiku v Mirafloresu. Nihče ni opazil, da so bile zlate zaponke na njem v obliki pingvinov.
Šopek sem dan pred poroko naročila v neki majhni cvetličarni v San Borji, kjer sta delali dve novinki brez najmanjšega pojma o cvetlicah in čemerkoli okrog njih. Šopek sem dobila seveda popolnoma drugačne oblike, kot sem ga bila naročila, z nekaj nepotrebne praproti, bil pa je po moji želji sestavljen iz belih astroemerij (ki so sicer ene najcenejših cvetlic v Peruju, a meni zelo prisrčne, za Perujce pa prevec običajne za poročni bouquet – moj je stal zgolj 24 solov ali 8 USD), za katere sem šele zdaj, ko to pišem, izvedela, da jih imenujejo tudi perujske ali inkovske lilije. Imela sem jih tudi v laseh. Mar nisem dobro izbrala?
Dandanes je ponudba poročnih prstanov zelo pestra. Čeprav mi je trenutno ljubše belo zlato, morda zato, ker je pač moderno, sem se na koncu odločila za originalnega, rumenega. Preprosto zato, ker je perujsko zlato perujsko zlato. In perujsko zlato je bilo vzrok za mnogo prelite krvi, bilo je muza poetom in literatom, bilo je simbol in grob ene največjih civilizacij v zgodovini in bo ostalo cenjeno, dokler ga bo moč najti pod hladnimi vrhovi Andov “berača, ki sedi na zakladu”, kot lahko poimenujemo to deželo. Cena grama zlata je v Limi ok. 35 USD, za prstane klasične zaobljene oblike z borduro in vgraviranim datumom pa sva plačala nekaj čez 1000 solov v eni izmed mnogih zlatarn v centru prestolnice. Dodatni plastični prstan zlate barve naj bi po tradiciji krasil poročno torto.
Avtor
dachita
ob
4:59 AM
0
komentarji
Oznake: Lima, Peru, Peru in Slovenija, šege in običaji