22 May 2009

Nesporni zmagovalec letošnjega leta je borza v Peruju

Če smo še v začetku marca govorili o velikih padcih borznih tečajev v letu 2009, lahko dobra dva meseca kasneje ugotovimo, da je položaj precej spremenjen. Močni odboji od najnižjih vrednosti in neprestana dvomesečna rast z nekaj redkimi popravki navzdol so donos večine svetovnih indeksov v letu 2009 obarvali zeleno.

Glavni svetovni razviti trgi so tako iz krepkih rdečih številk prilezli v rahlo zeleno območje, borze nekaterih hitro rastočih gospodarstev pa so dosegle že prav neverjetne donose. Nikakor seveda ne smemo pozabiti, da so ravno te borze v letu 2008 utrpele tudi neverjetne, rekordne padce, zato je rast v letu 2009 le obliž na pretekle rane.


Nesporni zmagovalec letošnjega leta je borza v Peruju. Po Bloombergovi lestvici donosov svetovnih indeksov je nesporni zmagovalec letošnjega leta borza v Peruju, kjer največji delež borznega indeksa predstavljajo rudarska podjetja, ki so na krilih rasti cen surovin pritegnila povečano zanimanje investitorjev. Tako ima indeks v Limi letos neverjetni, 86,8-odstotni donos po tistem, ko je v letu 2008 izgubil 59,5 odstotka svoje vrednosti (merjeno v evrih). Rast cen surovin je prispevala tudi k strmi rasti ruskega indeksa RTS. Ta se s 64,4-odstotnim donosom uvršča na drugo mesto (v letu 2008 je padel za 70,9 odstotka), na tretjem pa zasledimo še en trg iz skupine držav BRIC, in sicer Brazilijo (indeks BOVESPA +57,2 odstotka, v letu 2008 padec za 53,4 odstotka). Med deseterico sta svoje mesto našla še preostala člana držav BRIC, tako Indija s 50,5 in Kitajska s 45,2 odstotka rasti glavnega borznega indeksa.
Močne rasti omenjenih trgov nam tako nakazujejo veliko preprodanost v letu 2008, ko so zaradi stalnih slabih novic investitorji prodajali za vsako ceno in zapuščali delnice kot brezvredni papir. Da vendarle nekaj veljajo, se je pokazalo hitreje, kot smo si mislili, sploh ob nekoliko bolj pozitivnih novicah iz najpomembnejših svetovnih gospodarstev, ki nakazujejo, da se stanje umirja in se kažejo morebitna znamenja okrevanja. Zadnje novice sicer pogosto omenjajo, da bo obdobje okrevanja dolgotrajno in se še kar nekaj časa ne bomo vrnili v pretekla obdobja gospodarskega blagostanja, zato je tudi težko predvidevati prihodnja borzna gibanja.Gibanje cene nafte je precej volatilnoPrecej volatilno je tudi gibanje cene surove nafte, ki se ponovno dviguje in je od 23. decembra 2008, ko je dosegla dno, dosegla že 100-odstotno rast. Svetovna gospodarska kriza in pričakovana nižja potrošnja nafte sta sicer prispevali k padcu rekordnih vrednosti julija lani, zmanjšanje proizvodnje OPEC, velik padec cene in preprodanost ter znamenja stabilizacije in umiritve razmer pa so prispevali k ponovni rasti. Po poti k staremu rekordu se po nekaterih napovedih premika najbolj zanesljiv hranilec vrednosti, zlato, saj je od začetka maja zrastel z ravni okoli 885 dolarjev za unčo na 940 dolarjev, kolikor je znašala njegova vrednost med pisanjem tega članka. Pri rasti cene zlata in nafte seveda ne smemo pozabiti tudi na vpliv depreciacije dolarja, ki se je nasproti evru krepil do začetka marca, od takrat pa je z večjimi in manjšimi skoki izgubil 10 odstotkov vrednosti.


VIR: Dnevnik.si, Triglav DZUavtor: Jernej Kozlevčar

No comments: