25 April 2006

Đurđevdan v Barceloni

No, ker grem kmalu spet v Barcelono, je prav, da napišem še kaj o Kataloniji. Na včerajšnji datum, 23. aprila, Katalonci praznujejo Đurđevdan oz. Jurjevo:). Diada de Sant Jordi (izg. Žordi, špan. Jorge) je praznik posvečen sv. Jordiju/ Juriju, zavetniku Katalonije oziroma katalonsko Valentinovo. Praznik je pravzaprav združitev čaščenja nacionalnega svetnika, praznovanja festivala rož in dneva knjige. Bom razložila:

Festival vrtnic obstaja v Barceloni vse od srednjega veka. Že takrat so mladeniči in možje svojim dragim podarjali vrtnice, s tem posebnim praznikom pa so se še dodatno poklonili ljubezni. Tudi Sant Jordi je povezan z vrtnicami, zato je prav na tisti dan njegov god. Ta pogumni Jurček je pred stoletji rešil lepo princesko pred zlobnim zmajem. Ko mu je pošast uspelo zaklati, je iz prelite krvi zrasel prekrasen rožni grm, iz katerega je vitez utrgal najlepši cvet in ga podaril kraljični. V Sarrii lahko občudujemo 45 različnih sort vrtnic. Vsaka predstavlja drugo vrsto ljubezni, od vroče do neuslišane ali materinske ...

Leta 1923 je datum praznika rož sovpadel z dnevom knjige. 23. april 1616 je datum smrti dveh velikanov svetovne književnosti - Miguela de Cervantesa in Williama Shakespeareja. No, takrat so začeli na praznik ljubezni podarjati še knjige. Na dan sv. Jordija se v Kataloniji proda 4 milijone vrtnic in več kot pol milijona knjig. Meni osebno se zdi strašno krivično, da je knjiga primerno darilo samo za moškega. Baje so se tudi Katalonke pritoževale, zato jim nekateri fantje že podarjajo knjige (če pa one njim vrtnice, pa ne vem). Na ta dan je vsa Rambla (glavna avenija) polna stojnic s knjigami. Mesto obiščejo slavni književniki, ki kupcem darujejo avtograme in posvetila. Barcelona je založniška in tiskarska prestolnica špansko govorečega sveta. (BTW, baje se tudi mnoge slovenske knjige tiskajo tam?)
Na ta dan tudi glasno in nepretrgano berejo slavnega Don Kihota celih 24 ur. Na tem mestu je potrebno omeniti, da je Slovenija prva dežela, ki je izvedla javno branje Don Kihota zunaj špansko govorečih držav, in sicer 20. aprila lani v Slovanski knjižnici, na 400-letnico prve izdaje Don Kihota iz Manche (sodelovalo je 250 bralcev). Žal se dogodka nisem udeležila.

Svetega Jurija lahko vidimo upodobljenega marsikje v Barceloni, npr. na sedežu katalonske vlade (Generalitat), na Casi Amatller (Art Nouveau, Eusebi Arnau), na vogalu kavarne Pri štirih mačkah (Els Quatre Gats cafe) ... Gaudi je sv. Jordiju namenil celo vso hišo - Casa Batllo. Ta ima na strehi podobo križa sv. Jurija, na oknih fasade pa kosti zmajevih žrtev.

Sv. Jurij, mučeniški rimski vojak, je med najbolj čaščenimi svetniki. Med drugim je patron Anglije, Grčije in Romunije. Povezujejo ga s pomladjo in plodnostjo. Od tu tradicija, da je ob Jordijevi vrtnici tudi katalonska zastavica »senyera« in žitni klas.
Na ta dan na Placi Sant Jaume plešejo sardano. Generalitat namreč napolni svoje dvorišče z vrtnicami in ga odpre za javnost. V ozkih gotskih uličicah lahko slišimo zborčke, na Placi del Pi pa godejo jazz. La rambla je povsem natrpana in baje ni dekleta ne žene, ki bi šla na cesto brez vrtnice (? nepreverjen podatek). Ta avenija je bila nekoč rečna struga. Na ta dan znova postane reka - reka cvetnih lističev in rdeče-rumenih trakcev, na katerih piše »Sant Jordi«, »Diada de la Rosa« ali »t'estimo (i love you)«.

Im. 1: Sv. Jurij z zmajem, moderna katalonska različica
Im. 2: Nakupovanje vrtnic in knjig
Im. 3: Ena izmed stojnic s knjigami
Im. 4: Prva izdaja Don Quijote de la Mancha
Im. 5: Sv. Jurij z zmajem, stara katalonska različica
Im. 6: Katalonski kruh v barvah senyere

1 comment:

Anonymous said...

Eres una muñeca de verdad, por ahora yo puedo bajarte la luna y las estrellas.
Eres como un sueño que no recordamos, pero que nos hace despertar alegres".
Agrégame al Messenger: jfrancisco70@hotmail.com
francisco