12 November 2008

Na vrhu Apeca v Limi bo glavna tema svetovna finančna kriza

petek, 21.11.2008 08:06

New York - V perujski prestolnici Limi so se v sredo začeli pogovori v pripravi na vrhunsko srečanje gospodarstev Azijsko-pacifiškega foruma o gospodarskem sodelovanju (Apec), na katerem bo glavna tema svetovna finančna kriza. Srečanja se bo med drugim udeležil ameriški predsednik George Bush, za katerega bo to zadnja uradna pot v tujino v tej vlogi.

Osrednji del vrha bo v soboto in nedeljo, ko bodo zasedali voditelji držav Apeca. Med njimi jih je devet, ki so se preteklo soboto udeležili vrha G20 v Washingtonu in sprejeli nekaj sklepov o ukrepanju proti svetovni krizi. Vrh Apeca naj bi se sicer bolj posvetil zavezam za nadaljevanje pogajanj v smeri sporazuma o odpravi trgovinskih ovir, ki so se leta 2001 v Dohi začela v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Glavni poudarek vrha in jedro sklepne izjave vrha, ki jo še pripravljajo, bo prav ta, da so članice zavezane prosti trgovini ne glede na finančno krizo. Pomembnejših globalnih predlogov za boj proti finančni krizi ni pričakovati, čeprav države Apeca in Hongkong predstavljajo kar 55 odstotkov celotnega svetovnega BDP ter 49 odstotkov vse svetovne trgovine.

Voditelji držav G20 so se v Washingtonu med drugim dogovorili, da bodo storili vse, da se do konca leta doseže pravičen in pošten dogovor o svetovni trgovini, kar sicer ni uspelo v zadnjih sedmih letih. Udeleženci vrha Apeca bodo predvidoma izrazili podporo dogovorom z vrha G20, med drugim o izboljšanju standardov odgovornosti in povečanju vpliva manj razvitih držav v mednarodnih organizacijah, kot je Mednarodni denarni sklad (IMF).

Finančni ministri članic Apeca so že pred začetkom vrha podprli mednarodno sodelovanje v boju proti finančni krizi in, kot kaže, se Apec, ki je bil ustanovljen leta 1989, spet vrača h gospodarskim koreninam, potem ko so sklepne izjave srečanj zadnja leta vsebovale vse več drugih tematik. Tudi tokrat bodo sicer omenili boj proti terorizmu, podnebne spremembe, preprečevanje naravnih nesreč, energetsko varnost, pomanjkanje hrane, socialno odgovornost korporacij in problem korupcije.

Predsednik ZDA Bush prihaja v Limo kot predsednik v odhajanju. Organizatorji vrha, ki ga gosti predsednik Peruja Alan Garcia, so povabili tudi novoizvoljenega predsednika ZDA demokrata Baracka Obamo, ki pa je vabilo zavrnil z utemeljitvijo, da imajo ZDA v določenem trenutku le enega predsednika. Bush bo prispel v petek, govoril pa bo v soboto. Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe je napovedal, da bo podprl prosto trgovino in zagotovil zavezanost ZDA azijsko-pacifiški regiji, omenil naj bi tudi prizadevanja za socialno pravičnost. Glavni sindikat v Peruju sicer pripravlja množične demonstracije proti Bushu.

Ob robu vrha bo zanimivo tudi morebitno srečanje med kitajskim predsednikom Hu Jintaom in nekdanjim podpredsednikom Tajvana Lien Chanom. Voditelja sta se že srečala leta 2005 v Pekingu in večkrat kasneje, vendar še nikoli v okviru mednarodnega vrha. Poslovni odnosi med Kitajsko in Tajvanom se izboljšujejo, pri čemer ima veliko zaslug Chan, ki je član tajvanske Nacionalistične stranke.

Varnost je ob vrhu Apeca zelo poostrena, saj so maoistični gverilci v državi v zadnjem času okrepili dejavnosti in v soboto ubili tri policiste. Levičarsko gibanje je odgovorno za bombni napad pred ameriškim veleposlaništvom v Limi leta 2002, pred Bushevim takratnim obiskom, ki je zahteval devet življenj.

Vrh bo potekal v močno zavarovanem vojaškem kompleksu, ki ga ljubkovalno imenujejo "Pentagonito". Tam so sicer nekoč sistematično mučili osumljene upornike. Za varnost v Limi naj bi skupaj skrbelo 39.000 policistov, v pripravljenosti pa je tudi vojska.

Apec sestavlja 21 gospodarstev in ne držav, ker sta med njimi tudi kitajsko mesto Hongkong in Tajvan. Ostale članice so Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Kitajska, Indonezija, Japonska, Južna Koreja, Malezija, Mehika, Nova Zelandija, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Rusija, Singapur, Tajska, ZDA in Vietnam. Ob ustanovitvi leta 1989 je imel Apec 12 članic, vrhunska srečanja voditeljev pa potekajo od leta 1993.

No comments: